דו"ח ועדת ביטון ומלחמת יום הכיפורים

לפני כשבוע פורסמו ההמלצות של ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך. ארז ביטון אינו כוס התה שלי ,הוא זכה בפרס ישראל לאחר שארבעה מועמדים לפרס סמי מיכאל,חיים באר ,יצחק בן נר ודוד גרוסמן משכו את מועמדותם עקב התערבות ראש הממשלה בעבודת ועדת הפרס. ארז ביטון גם הכעיס אותי כאשר במעמד קבלת פרס ישראל אמר שמי שמסמן היום מוצרים יסמן מחר בני אדם,דהיינו הכניס את השואה לקונפליקט הישראלי פלסטיני.

פירסום הדו"ח הביא את גידי אורשר ובעקבותיו אריה רוטנברג לכתוב פוסטים גזעניים בדף הפייסבוק שלהם ,אלא שהסערה שדבריהם עוררו נותנת מקום לדאגה משום שתגובות חברי הממשלה וראש הממשלה מזכירות את משרדי התעמולה של ברית המועצות ודיקטטורות אחרות. בהמשך אפרט את התיעוד שנאסף על האפליה הממוסדת כלפי המזרחים, ואסתפק בכך שאגיד בשלב זה שדבריהם של אורשר ורוטנברג היו ראויים לתגובה אילו לא היו ניתנים להפרכה . דוגמא מגוחכת היא דבריו של גידי אורשר על צינטורים ותרנגולות על הראש. ב 1910 הקימה הקהילה היהודית בבגדאד בית חולים על שמו של מאיר אליאס, לאחר מכן הקימה הקהילה בית חולים נוסף למחלות עיניים. אני משער שב 1910 ניתן היה למצוא תרנגולות בבגדאד. על כך שהפקידות המזרח ארופאית ידעה לסדר את ענייניהם של בני עירם ובני מינם כתב אפילו ה"אשכנזי" פרופסור אביעד קליינברג,כך שלהאשים בבכיינות עמותה כמו הקשת המזרחית שקמה על רקע קיום אפליה ממוסדת בבכיינות זה לגמרי מגוחך. אסור שדברי שטות שכתב גידי אורשר יהיו הזמנה לפגיעה בחופש הביטוי.

הגזענות האמיתית אינם של גידי אורשר או קלמן קצנלסון שספריו נאספו מהחנויות ב 1964 בגלל שכתב "לא יוכל חבר הגמדים הלא אנשים להתחרות באשכנז". הגזענות היא של אלה שמדברים מצד אחד במילים גבוהות וריקות מתוכן על
"מורשתם המפוארת ותרבותם העשירה של יהודי ארצות האיסלם" או/ו
"הקסם של הפיוט המזרחי" או/ו "יצירתו של שלום שבזי היא התרבות שלי כמו ביאליק.

אותם אלה ש"אוהבים את המזרחים" ממשיכים בעיוות ההיסטוריוגרפיה של המזרחים לצרכיהם,כאשר טוענים שהחיים של המזרחים בארצות מוצאם היו רצופי פרעות ומצוקה ומאידך טוענים שכל העליות נקלטו באותם תנאים ושלכולם היה קשה.

השלב השלישי בו הגזענות הסמויה מרימה את הראש הוא כאשר עומד המזרחי מול האשכנזי עם האקדח המעשן ודורש את זכויותיו , ואז כאשר אותו אשכנזי שומע דברים שאינם נעימים לאוזן וזורק סיסמאות ומטיל רפש. את המאמר של יהודה שנהב "השוד המושלם" המבוסס על עובדות אותו אשכנזי לא יקרא אבל יגיד שיהודה שנהב הוא "אנטי ישראלי עלוב שלא לוקחים ממנו ראיה"

לפני כעשור ויותר פורסם ספרו של סמי שלום הרדיקלי הספר "המאבק המזרחי בישראל " בהוצאת עם עובד בסדרה אופקים. בתחילת שנות ה 90 פורסם בקהיר בערבית ספרו של גדעון גלעדי העוד יותר רדיקלי "מחלוקת בציון". בשנים האחרונות המחקרים על אפליה ממוסדת כלפי מזרחים כבר באים מהיסטוריונים וחוקרים ממסדיים עם וציונים בהשקפתם. אניטה שפירא בספרה "ככל עם ועם" כותבת על התנאים הנהדרים בהם נקלטו היהודים שהגיעו מפולין בעליית גומולקה לעומת התנאים הגרועים בהם נקלטו היהודים שהגיעו מצפון אפריקה יחד איתם. אניטה שפירא מספרת גם על החלוקה למועצות אזוריות שהטיבה עם הקיבוצים והמושבים על חשבון ערי הפיתוח. אבי פיקאר מהציונות הדתית סיפר על הסלקציה בעליה מצפון אפריקה בספרו "עולים במשורה" ,מאמרו של אבי פיקאר "מי ומי ההולכים " נכלל בספר "עידן 24 : ערי הפיתוח" שיצא בהוצאת "יד יצחק בן צבי",במאמר זה מסופר על ההחלטה לשכן במרכז הארץ כמעט את כל היהודים שהגיעו מ 1956 ואילך ממזרח אירופה. על פי מאמרו של פיקאר את היהודים שהגיעו מצפון אפריקה המשיכו לדחוק לפריפריה המרוחקת.

וד"ר אסתר מאיר גליצנשטיין סיפרה על המאבק המוצלח  של יוצאי עיראק והקומוניסטים בראשם כנגד המימסד של מפאי לדחוק אותם לפריפריה.

כאן אני מגיע לחיבור בין הסיפור המזרחי למלחמת יום הכיפורים, המשותף להם הוא נסיונות לטייח ביצועים כושלים של המימסד. אשכנזים שהגיעו למעברות יצאו מהם מהר מאוד אם בכלל הגיעו למעברות ומזרחים נתקעו באותם מעברות לשנים. משפחתי היתה במעברה שלוש שנים ותודה לאל שיצאנו בשלום מאותה תקופה. לעומת זאת מלחמת יום הכיפורים היא כבר מלחמה שהביאה הרבה מאוד קברים מיותרים והחריבה את חייהם של משפחות רבות. אותם פקידים ממוצא ארופאי שדברו יידיש,היו חברי מפאי וידעו לסדר את ענייניהם של בני עירם ובני מינם שהגיעו לארץ, הם אותם אנשים (גם מזרחים) שההתנהלות שלהם הביאה את האסון של יום כיפור לפחות בביצועים הכושלים בשטח. (אני לא עוסק כרגע בחלקה של גולדה במלחמה)

כדי להגיע לחקר האמת תמיד צריך להתחיל ממקום מסויים. ההתחלה במקרה של הסיפור המזרחי באה תמיד מצד אנשים רדיקלים . במקרה שלנו יהודה שנהב ,גדעון גלעדי, הקומוניסטים העיראקים ורבים אחרים  שלא אכלו את הלוקשים של מפאי והגיעו ממקום של עימות ותעוב כלפי המימסד . אניטה שפירא לא היתה כוללת בספרה את אפליית המזרחים אילו הצליח המימסד בנסיונותיו לקבור את הסיפורים על כשלונותיו ומחדליו כאשר טיפל בקליטת המזרחים.

במלחמת יום כיפור אנחנו מוצאים את אותה תופעה. קם פורום שנקרא הפורום לאזרוח תחקירי קרבות ששואל את השאלות ונותן את התשובות שמעניינות את הדור שלחם באותה מלחמה ארורה שהביאה להרבה מאוד חללים ,פצועים שהמלחמה קיצרה את חייהם והלומי קרב שחיים את המלחמה יום יום.

מי ומי ההולכים מאמר של אבי פיקאר

רכבת מקזבלנקה

 

 

תגובה אחת to “דו"ח ועדת ביטון ומלחמת יום הכיפורים”

 1. תרצה הכטר Says:

  קראתי בעיון רב את הרשימה העוסקת בעיקר בבעיות הקשורות בממסד מאז קום המדינה ועוד קודם לכן. אחת הבעיות היא השסע האשכנזי-מזרחי/ספרדי שאותו יצר הממסד האשכנזי ושמאז שנוצר על ידו הוא מנסה לטייח את שעשה.
  לדעתי, גם ההתלהמות סביב היוזמה המבורכת של העשרת היידע במערכת החינוך בחומרים ממורשת המזרח, היא מעשה שנועד לטייח את עוולות הממסד מזה עשרות בשנים.
  אני קוראת יום-יום את הכתבות וטורי הדעות בעיתון הארץ. ההתלהמות סביב יוזמת המהפכה המזרחית/ספרדית בחינוך עוברת כל גבול. גועל נפש! זה החל במאמר הדעה של דניאל בן סימון (שמכריז על עצמו כמי שפעל במרץ להתנתק מהמורשת המרוקאית שלו כדי להתקבל על ידי הממסד האשכנזי), עבור דרך אורי משגב וקרולינה לנדסמן ורבים אחרים.
  היום מצאתי סוף סוף כתבה בסגנון אחר, לא מתלהם. כתבה מצויינת של פרופ' חביבה פדיה מאוניברסיטת בן גוריון. מדוע מצויינת? מכיוון שהיא משתמשת בהגיון וביידע הרב שצברה במהלך עבודת המחקר שלה על הפזורה היהודית במזרח.
  פדיה מבהירה שהמהפכה המזרחית בחינוך תיצור מטא-נרטיב חדש – מעין תיקון של עוול שנעשה ביודעין על ידי מפלגות השלטון מאז קום המדינה. להלן ציטוט מדבריה:
  מאז קום המדינה מפלגת השלטון גרמה עוול כיוון שעסקה ב"השתתה כוחנית של נרטיב לאומי אחיד ". השתתה בכח זאת, הייתה "הבסיס ליצירת דפוסי תת־לאומיות והדתה במרחבים שונים בישראל. "
  הטענה המרכזית של פרופ' פדיה להצדקת המהפכה המזרחית בחינוך, חייבת להירשם באותיות קידוש הלבנה:
  "הבסיס למטא־נרטיב החדש הוא, שהיהדות היא תרבות שמימי גלויות בית ראשון ושני שילחה זרועות לכיוון אירופה ולכיוון המזרח, ולאורך אלפי שנות גלות שימרה באופנים שונים מורשת ותרבות. היו רגעי שיא לתרבות האיסלאם והיו רגעי שיא לתרבות אירופה, והם לא תמיד באו במקביל; אולם המורשת של שתי גלויות הענק האלה, החובקות את כלל פזורות ישראל, היא הצטרפות המורשת של הזהות והתרבות של העם היהודי."

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: